epoki, analiza wierszy, słownik terminów literackich

Analiza i interpretacja wiersza Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej “Ogród”. Zobacz informacje o epoce międzywojnie i biografię poetki w Wikipedii.

t e k s t i n t e r p r e t a c j a
Gdy wiosna zaświta,
jest w ogrodzie raz ciemniej, raz jaśniej.
Wciąż coś zakwita, przekwita.
Wczoraj kwitło moje serce. Dziś jaśmin.
Podmiot liryczny opisuje swój ogród. Wiosną wszystko w nim kwitnie. Jest raz ciemniej i jaśniej zależnie od pogody, deszczowej lub słonecznej. Poprzedniego dnia kwitło jej serce – przeżywała wielkie emocje i kochała. Tego dnia pachnie jaśmin.

Środki stylistyczne
Metafora: wiosna zaświta (pojawi się), kwitło serce (cieszyło się).

Świat jest wielkim ogrodem miłości…

Życiowe inspiracje

Jaśmin – symbol miłości

Jest to wiersz o miłości i jej roli w życiu człowieka. Ogród można zinterpretować jako właśnie świat, w którym występują różne pory roku. Wiosną budzi się do życia cała roślinność. Określenie czasu: wczoraj, może oznaczać zimę, która właśnie się skończyła – aluzja do zakończenia okresu samotności (bycia niekochaną?). W tym wielkim ogrodzie życia wciąż coś zakwita (pojawia się uczucie) i coś przekwita (zanika miłość), zatem rodzi się i obumiera (kochamy i przestajemy kochać).

Wiosna jest miłością, jej symbolem i odwrotnie. Gdy człowiek kocha, wydaje się, jakby cały świat lub życie odradzało się na nowo. Zakochani patrzą inaczej na swój los, siebie, bliskich, na życie i z wielkim optymizmem oczekują kolejnych dni. Mają one przynieść pożądane zmiany, zbliżenie z osobą ukochaną i wspólną radość życia. Pojawienie się jaśminu (roślina z rodziny oliwkowatych) pozwala sądzić, iż w życiu podmiotu właśnie nadeszła tego typu wiosna. Jaśmin pachnie mocno i w symbolice kwiatów oznacza oczekiwanie na miłość, słodkie uczucie i gotowość na tego rodzaju doznania. W Indiach jest to kwiat symbolizujący miłość właśnie, a w Chinach jest symbolem muzyki. W Polsce kwitnie w czerwcu… Z kolei rozkwit uczuć i miłość między ludźmi kojarzony bywa najczęściej z miesiącem majem. Generalnie jednak wszelkie nazwy i pory roku w wierszu kierują naszą uwagę na uczucia, bo nie jest to jedno uczucie, ale cały ogród…

Ogród miłości – życie

Dodaj komentarz