epoki, analiza wierszy, słownik terminów literackich

Analiza i interpretacja wiersza Jana Kochanowskiego “O miłości”. Zobacz informacje o epoce renesansui biografię poety w Wikipedii.

t e k s t i n t e r p r e t a c j a
Kto naprzód począł Miłość dziecięciem malować,
Może mu się zaprawdę każdy podziwować;
Ten widział, że to ludzie bez rozumu prawie,
A wielkie dobra tracą przy tej głupiej sprawie.
Tenże nie darmo przydał do ramienia pierze,
Bo tam częsta odmiana; to gniew, to przymierze.
Strzały znaczą, że nagle człowieka ugodzi,
A z onej rany żaden zdrowo nie odchodzi.
We mnie strzały mieszkają i ten bożek mały,
Ale mu pewnie wszytki pióra wypadały,
Bo się nie da wypłoszyć nigdziej z serca mego
Ani mi odpoczynku pozwoli żadnego.
Co za rozkosz masz mieszkać w suchych kościach moich
Zaby już nie czas przenieść gdzie indziej strzał swoich?
Lepiej swej mocy na tych nieukach skosztujesz,
Bo już nie mnie, ale mój tylko cień frasujesz,
Który jesli zatracisz, kto tak śpiewać będzie?
Z moich tych prostych rymów jesteś sławnym wszędzie,
Które rumianej twarzy i oka czarnego
Nie zamilczą u paniej, i chodu snadnego.
Podmiot liryczny pyta się (pytanie retoryczne), dlaczego ktoś jako pierwszy zaczął malować miłość jako Amorka, czyli dziecko? Być może zdawał sobie sprawę z faktu, iż zakochani podobnie jak dzieci nie mają jeszcze wiedzy/rozumu, ani doświadczenia, dlatego wielu traci głowę i majątek z powodu tego uczucia. W dodatku bożek miłości ma skrzydła. To z kolei może symbolizować, iż zakochany łatwo wpada w skrajności, raz jest radosny, to znów potrafi się szybko pogniewać.

Amor ma w swoim arsenale strzały i gdy rani, to każdy z tego powodu cierpi.

Zatem strzały oznaczają cierpienie i ból, utratę zdrowia. Podmiot liryczny także został po raz kolejny trafiony strzałą. Jest w nim Amor, ale z pewnością nie jest małym dzieckiem i nie ma piór, bo jakoś nie można się go pozbyć, nie chce odlecieć. Pyta nieco ironicznie, dlaczego w jego starym ciele bożek chce mieszkać, dlaczego nie chce przenieść się do kogoś młodszego? Lepiej byłoby, aby Amorek próbował swoich sił na młodszych, mniej doświadczonych. Wolałby mieć podmiot spokój i spokojnie pisać sobie wiersze. Dzięki jego rymom/wierszom właśnie Amor jest sławny wszędzie. Poeta nie waha się pisać o urodzie pięknych panien i o miłości, dlatego ów bożek jest sławny dzięki niemu.

Budowa wiersza

Fraszka składa się z 20 wersów pisanych 13-zgłoskowcem o rymach żeńskich sąsiednich.

Do przemyślenia

Z Amorka wyrósł Amor?

Fraszka jest porównaniem miłości do dzieciństwa. Dziecko i człowiek zakochany mają wiele wspólnych cech, małe doświadczenie i wiedzę o życiu. Być może dlatego właśnie ktoś zaczął rysować w starożytności już Amora jako małe dziecko, posiada ono skrzydła i łuk ze strzałami. Symbolizują cierpienie (łuk ze strzałą – polowanie) i szybkość, z jaką miłość potrafi się przemieszczać (strzała z łuku jest szybsza od człowieka). Podmiot przewrotnie uważa, że jest za stary na miłość i tematy z nią związane. Z drugiej strony jednak co chwilę czuje się zakochany. Gdyby Amor go opuścił, nie pisałby wierszy o pięknych kobietach. To z pewnością zubożyłoby poezję. Poeta nie potrafiłby chyba żyć bez pisania o miłości.

Miłość jest sprawcą wszelkiego działania na Ziemi

Dodaj komentarz