epoki, analiza wierszy, słownik terminów literackich
Trzej elektrycerzeUranowe uszyJak Erg Samowzbudnik…Dwa potworyBiała śmierćJak Mikromił…O maszynie cyfrowej…Doradca króla HydropsaKról Grobales…Przyjaciel AutomateuszaBajka o królu Murdasie

Akcja rozgrywa się na planecie, samotnej wyspie gwiezdnej, gdzie rozrosło państwo ArgensówSrebrzystych, którymi władał mądry król Iloraks. Chronił on swoją planetę potężnymi wirami czasu i niewidzialnymi przepaściami. Za panowania króla Inhistona pojawił się tam stwór niszczący najpierw małe osiedla, ale groźny dla wszystkich. Udawało mu się uciekać przed pościgiem i wojskowymi wyprawami.

Król wezwał wielowiedów, mędrców i nakazał zbudowanie elektroluda mogącego stawić czoła potworowi. Ponieważ naukowcy nie potrafili dojść do porozumienia, zbudowali trzy roboty: Miedzianego, Rtęciogłowego i trzeciego, tworzonego nocami w tajemnicy, którego nikt nie widział. Miedziany mimo że był ogromny, wrócił w częściach pokonany przez potwora. Rtęciogłowy walczył przez 3 dni ze swoim lustrzanym odbiciem stworzonym przez potwora. Następnie do walki ruszył niewidzialny. Wielki Abstraktor wyniósł go na dłoni, niewidzialnego, potem dmuchnął i ten uleciał w dal. Nazywał się Antymat i kiedy napotkał ogromne cielsko potwora, zaatakował je i przebił. Czynił tak wiele razy, a stwór został pokonany.

Kiedy już Srebrzyści uradowali się, zobaczyli, jak resztki potwora odradzają się i zaczyna się tworzyć ponownie. Wówczas król roztrzaskał berło powstałe przed wieloma wiekami. Z niego wyłonił się cienki kryształ, który zaczął pisać, że potwór jest sterowany z oddali. Wszyscy Argensi są potomkami istot, a te stworzyły potwora przed tysiącami wieków. Byli to ludzie budujący żelazne anioły, a z kolei uciekły daleko, tworząc w galaktyce potężne państwa i było ich wiele. Ich stwórcy nie zapomnieli o nich i ścigają ich, aby się zemścić. W ten sposób zniknęło później państwo Srebrzystych, kiedy Wielki Abstraktor wypowiedział magiczne Słowo, a ich planeta zaczęła się przemieniać w nicość. Obserwujący to twórcy ruszyli dalej w poszukiwaniu innych maszyn i planet w kosmosie, aby się zemścić. Mogą też pewnego razu dotrzeć do nas.

Trzej elektrycerzeUranowe uszyJak Erg Samowzbudnik…Dwa potworyBiała śmierćJak Mikromił…O maszynie cyfrowej…Doradca króla HydropsaKról Grobales…Przyjaciel AutomateuszaBajka o królu Murdasie

Dodaj komentarz