epoki, analiza wierszy, słownik terminów literackich

Bambo – analiza i interpretacja wiersza Juliana Tuwima. Zobacz informacje o epoce międzywojnia i biografię poety w Wikipedii.

t e k s t i n t e r p r e t a c j a

Murzynek Bambo?

Murzynek Bambo w Afryce mieszka,
czarną ma skórę ten nasz koleżka.

Uczy się pilnie przez całe ranki
Ze swej murzyńskiej pierwszej czytanki.

A gdy do domu ze szkoły wraca,
Psoci, figluje – to jego praca.

Aż mama krzyczy: “Bambo, łobuzie!’
A Bambo czarną nadyma buzię.

Mama powiada: “Napij się mleka”
A on na drzewo mamie ucieka.

Mama powiada: “Chodź do kąpieli”,
A on się boi że się wybieli.

Lecz mama kocha swojego synka.
Bo dobry chłopak z tego murzynka.

Szkoda że Bambo czarny, wesoły
nie chodzi razem z nami do szkoły.

Dawno, dawno temu… wierszyk o Murzynku Bambo rozpoczynał polski elementarz – książkę do nauczania języka polskiego dla najmłodszych i wszystkie dzieci znały to dzieło na pamięć.
W kolejnych dwuwersowych strofach poznajemy sympatycznego czarnoskórego malca z Afryki. Mógłby on być kolegą każdego dziecka na świecie.

Bambo jest dla dzieci wzorem pracowitości. Całe ranki bowiem spędza przy książce. Po powrocie ze szkoły psoci i figluje, jak dziecko. Czasem denerwuje swoim zachowaniem mamę. Nazywa go ona “łobuzem”. Gdy prosi, aby chłopiec napił się mleka, wtedy on ucieka na drzewo. Nie lubi pić tego napoju, a dorośli, wiadomo, uznają mleko za źródło potrzebnego do rozwoju kości dzieci białka.

Bambo ma problemy z kąpielą. Nie chce się myć z obawy o to, aby się nie wybielić. To oczywiście żart i dowód na to, iż chłopiec potrafi używać wielu argumentów, aby postawić na swoim. Dzieci generalnie uwielbiają wodę, pluskanie w niej i zabawy, ale… nie lubią się myć. Dawniej bały się bardzo mydła, które po dostaniu się do oka lub oczu, potrafiło strasznie piec. Dzisiaj maluchy mają specjalne mydła i szampony, kosmetyki i nie muszą się obawiać, ale… i tak często wiele dzieci o myciu zapomina.

Mama bardzo kocha swojego synka i twierdzi, że jest dobrym chłopcem. Wiersz kończy puenta wyrażająca żal, że Bambo nie chodzi z nami – czyli z dziećmi czytającymi ten utwór – do szkoły. Mogłoby być bardzo wesoło w jego towarzystwie, a dzieci uwielbiają się śmiać i nie cierpią nudy.

Budowa wiersza

Wiersz składa się z 8 dwuwersowych strof napisanych 10-zgłoskowcem o rymach żeńskich sąsiednich. Generalnie dotyczy on uroków dzieciństwa i wskazania, że dzieci na całym świecie są takie same, robią i zachowują się podobnie, a rodzice bardzo je kochają.

Murzynek Bambo?

Bambo to każde dziecko, każdy z nas i kolor skóry nie ma tu znaczenia

Dodaj komentarz