Wardenafil

Wardenafil jest substancją czynną, która zaliczana jest do inhibitorów fosfodiesterazy typu 5, która jest jednocześnie enzymem występującym w ciałach jamistych. Związek ten wykorzystywany jest w leczeniu zaburzeń erekcji, najczęściej sprzedawany pod nazwą leku Levitra oraz Staxyn. Substancja została opracowana przez spółkę Bayer AG GlaxoSmithKline oraz Schering-Plough. 

Wardenafil jest trzecim najczęściej stosowanym składnikiem do leczenia impotencji. Związek chemiczny jest niezwykle silnym i selektywnym inhibitorem fosfodiesterazy swoistej dla cGMP typu 5, która odpowiedzialna jest za degradację cGMP w ciałach jamistych. Lek ten przeznaczony jest wyłącznie do stosowania przez mężczyzn.  

Wardenafil - działanie

Działanie związku chemicznego wardenafilu skupia się na poprawie erekcji u mężczyzn, posiadających zaburzenia wzwodu. Wardenafil pozwala przywrócić prawidłowy wzwód w wyniku zwiększenia napływu krwi do członka. W trakcie pobudzania seksualnego dochodzi do uwalniania się tlenku azotu, który aktywuje enzym zwany cyklazą guanylową. W wyniku tego dochodzi do pobudzenia stężenia cyklicznego monofosforanu guanozyny w ciałach jamistych. Wardenafil blokuje fosfodiesterazę a przy tym nasila działanie endogennego tlenku azotu w ciałach jamistych. Aby związek chemiczny mógł skutecznie zadziałać, konieczna jest naturalna stymulacja. Wardenafil powoduje łagodne i przemijające obniżenie ciśnienia tętniczego. 

Mimo iż, wardenafil jest wysoce bezpiecznym związkiem chemicznym, może on wywoływać działania niepożądane. Skutki uboczne mogą wystąpić w przypadku uczulenia na którykolwiek składnik preparatu lub w przypadku niewłaściwego stosowania leku. Najczęściej występują takie objawy niepożądane jak: zawroty głowy, dyskomfort podczas widzenia, zwiększona aktywność aminotransferaz, wysypka, rumień, bóle pleców, mięśni, skurcze mięśni, niedociśnienie tętnicze, krwawienie z nosa, nadwrażliwość na światło, ból w klatce piersiowej. 

Wardenafil - przeciwwskazania

Leków, które w składzie posiadają wardenafil nie mogą stosować osoby, które są nadwrażliwe na którykolwiek składnik preparatu. Przeciwwskazaniem do stosowania są przebyte choroby oraz urazy takie jak: niedokrwienna neuropatia nerwu wzrokowego, ciężka niewydolność serca, niewydolność nerek, niedociśnienie tętnicze, choroby zwyrodnieniowe siatkówki. Nie zaleca się stosowania wardenafilu podczas przyjmowania innych, silnych inhibitorów. 

Wardenafil - wskazania 

Wskazaniem do stosowania środków, w których w składzie znajduje się wardenafil jest leczenie zaburzeń wzwodu prącia u dorosłych. Substancja bardzo szybko się wchłania, przez co nie osadza się w organizmie. Największe stężenie tego związku następuje po 30-120 min w przypadku tabletek powlekanych i po 45-90 min w przypadku tabletek, które ulegają rozkładowi w jamie ustnej. Przyjęcie leku w trakcie spożywania posiłku wydłuża ten czas o dodatkowe 60 min. 

Autor