Sildenafil

Sildenafil to organiczny związek chemiczny, który stosowany jest w przypadku problemów z erekcją oraz przy pierwotnym nadciśnieniu płucnym. Sildenafil jest składnikiem leku o tej samej nazwie, który ma wpłynąć na poprawną stymulację przepływu krwi. Mechanizm ten przywraca zaburzony mechanizm erekcji w sytuacji pobudzenia seksualnego. 

Substancja czynna sildenafil zaliczana jest do inhibitorów fosfodiesterazy typu 5, która jest enzymem odpowiadającym za poprawne krążenie w narządach rozrodczych. Działanie sildenafilu sprawdza się w przypadku zaburzeń erekcji o podłożu neurologicznym oraz psychicznym. Lek nie działa w przypadku niskiego ciśnienia krwi czy nawet zaniku ciał jamistych.

Sildenafil - działanie

Działanie substancji sildenafilu polega na rozkurczu mięśni gładkich w ciałach jamistych. Umożliwia to sprawny przepływ krwi do prącia, co skutkuje osiągnięciem erekcji. Składnik zwany monofosforanem guanozyny w procesie tym jest rozkładany w ciałach jamistych. Prowadzi to do aktywności związku - fosfodiesterazy typu 5. Przez to, że sildenafil działa jedynie w końcowym etapie całego procesu chemicznego, nie wywołuje on automatycznego wzwodu, lecz wciąż potrzebna jest stymulacja seksualna. W przypadku osób posiadających nadciśnienie płucne może dojść do rozszerzenia naczyń płucnych, z niewielkim rozszerzeniem naczyń w krążeniu ogólnym. 

Mimo wysokiej skuteczności preparatu, zapewnionego bezpieczeństwa oraz niewielkiego prawdopodobieństwa wystąpienia skutków ubocznych, sildenafil może wywoływać działania niepożądane. Najczęściej są to bóle i zawroty głowy, bóle mięśniowe, wrażenie gorąca w okolicy twarzy, przejściowe zaburzenia widzenia, nudności czy niestrawności. 

Sildenafil - przeciwwskazania

Lek nie powinien być stosowany w przypadku chorób niedokrwiennych serca, niekontrolowanego ciśnienia tętniczego, złośliwego nadciśnienia tętniczego, złośliwej arytmii komorowej, kardiomiopatii, niewydolności wątroby oraz nerek. Sildenafilu nie wolno stosować w przypadku uczulenia na główny składnik leku. Nie zaleca się przyjmowania związku chemicznego przez osoby, które świeżo przeszły zawał serca, udar mózgu, zawał mięśnia sercowego. 

Sildenafil - wskazania 

Sildenafil wskazany jest do stosowania przez mężczyzn, którzy chcą osiągnąć satysfakcję z odbytego stosunku płciowego. Prawidłowa erekcja możliwa jest do uzyskania w momencie stymulacji seksualnej. Lek powinien być stosowany na 6 godzin przed planowanym stosunkiem. Preparat może nie okazać się skuteczny w przypadku osób, u których problem ze wzwodem wynika z zaniku ciał jamistych bądź niskiego ciśnienia tętniczego.

Autor