Fluoksetyna

Związek chemiczny zwany fluoksetyną należy do grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny. Fluoksetyna najczęściej stosowna jest w leczeniu zaburzeń depresyjnych, które w stopniu znaczącym wpływają na obniżenie popędu seksualnego. Fluoksetyna znalazła ponadto zastosowanie w leczeniu bulimii oraz podczas zaburzeń afektywnych dwubiegunowych. 

Fluoksetyna - działanie

Fluoksetyna działa na zasadzie hamowania zwrotnego wychwytu serotoniny przez hamowanie transportera serotoniny. Działa ona antagonistycznie do uwalniania noradrenaliny oraz dopaminy. Dodatkowo określana jest jako dysinhibitor noradrenaliny i dopaminy. Znaczenie kliniczne tego związku nie jest do końca znane. Przez wielu specjalistów została ona okrzyknięta pigułką poprawiającą nastrój. 

Fluoksetyna trawiona jest głównie w wątrobie, lek bardzo dobrze się wchłania. Pokarm nie wpływa na dostępność biologiczną leku. Maksymalne stężenie w surowicy osiąga po 6-8 h podania. 

Najczęściej wymienianymi skutkami ubocznymi w przyjmowaniu tego związku jest: uczucie zmęczenia, zaburzenia snu, potliwość, łysienie, gorączka, suchość w ustach, zaburzenia jelitowo-żołądkowej, osłabienie siły mięśniowej, częste bóle oraz zawroty głowy, zmniejszone libido oraz zaburzenia oddawania moczu, agresywne zachowania, alergie, wysypka, zmniejszenie łaknienia, spadek masy ciała, omamy, napady paniki, niepokój psychoruchowy i inne. 

Co równie ważne, fluoksetyna może niekorzystnie wpłynąć na zdolność prowadzenia i obsługę pojazdów oraz maszyn. 

Fluoksetyna - przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do zażywania fluoksetyny jest przyjmowanie równocześnie leków z inhibitorami MAO, niektórymi pochodnymi fenotiazyny oraz innymi lekami. Co równie ważne, stosowanie fluoksetyny oraz wyciągu z dziurawca zwyczajnego może przyczynić się do powstawania działania serotoninergicznego. Fluoksetyny nie wolno przyjmować w ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Ścisła kontrola lekarza będzie konieczna w przypadku przyjmowania leku u osób ze stanami maniakalnym, chorobami serca oraz przy stosowaniu leków wpływających na czynność płytek krwi. 

Fluoksetyna - wskazania

Głównymi wskazaniami do podawania tego związku są zaburzenia depresyjne u dorosłych, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, bulimia oraz epizody depresji o umiarkowanym nasileniu. Lek podaje się doustnie. Fluoksetynę należy odstawiać stopniowo, tak aby nie doszło do wystąpienia objawów charakterystycznych dla odstawienia. W trakcie stosowania leku należy zachować szczególną ostrożność. 

Autor