Flibanseryna

Flibanseryna to organiczny związek, który występuje w preparatach przeznaczonych dla kobiet, które zmagają się z hipolibidemią, czyli obniżeniem popędu płciowego występującego szczególnie w okresie przedmenopauzalnym. Co ciekawe, związek ten początkowo przeznaczony był do leczenia stanów depresyjnych u kobiet. 

Obniżenie popędu seksualnego może mieć różne podłoże, jednak w okresie menopauzalnym może się znacznie nasilić. Zanik pożądania u kobiet wiąże się z zaburzeniem relacji z partnerem oraz pogorszeniem poczucia własnej atrakcyjności. Związek chemiczny zwany flibanseryną powstał po to, aby uregulować zaburzenia pojawiające się w trakcie odbywania stosunku płciowego.

Flibanseryna - działanie 

Flibanseryna to całkiem nowy związek chemiczny znajdujący się na liście środków zwiększających popęd seksualny u kobiet. Na podstawie wykonanych badań szacuje się, że regularne przyjmowanie flibanseryny przed snem przyczynia się do pobudzenia popędu seksualnego, mniejszego uczucia napięcia i stresu oraz podwyższonego libida. 

Działanie flibanseryny polega na aktywności układów neuroprzekaźników w mózgu. Związek chemiczny wykazuje działanie preferencyjne do neuronów w korze przedczołowej, przez co dochodzi do zmniejszenia transmisji serotoninergicznej oraz do zwiększenia transmisji dopaminergicznej i noradrenergicznej w tym obszarze mózgu. Mechanizm, który wywołuje zwiększenie popędu seksualnego u kobiet nie jest do końca znany. Flibanseryna metabolizowana jest głównie w wątrobie, dlatego nie osadza się w organizmie.

Flibanseryna - przeciwwskazania

Leku absolutnie nie wolno łączyć z alkoholem, ponieważ może to wpłynąć na spadek ciśnienia we krwi oraz wywołać zawroty głowy, a w wyjątkowych sytuacjach utratę przyjemności. Nie należy również stosować go przy jednoczesnym przyjmowaniu silnych inhibitorów np. CYP3A4 i u osób z uszkodzeniem wątroby. Pigułek nie można także łączyć z niektórymi lekami. Jak każdy lek stosowany niezgodnie z zaleceniami producenta może wywoływać działania niepożądane, takie jak zwroty głowy, nudności, zmęczenie czy nadmierną senność. 

W Stanach Zjednoczonych lekarze zobowiązani są do przejścia procesu certyfikacji w ramach planu oceny i zarządzania ryzyka. Pacjentki otrzymujące lek musza zadeklarować się do powstrzymania picia alkoholu podczas przyjmowania leku. 

Flibanseryna - wskazania 

Wskazania do stosowania, występują wtedy, gdy rozpoznane są uogólnione zaburzenia pożądania u kobiet w okresie przedmenopauzalnym. Badania kliniczne dowiodły, że kobiety regularnie przyjmujące flibanserynę odczuwały większą satysfakcję z stosunków płciowych. Przełożyło się to także, na większą ilość zbliżeń. 

Autor