Progesteron

Progesteron to hormon, który znany jest także pod nazwą luteiny. Związek ten jest najważniejszym hormonem żeńskim, którego stężenie nieustannie się zmienia, jednak zarówno jego niedobór jak i nadmiar jest szkodliwy dla zdrowia. 

Progesteron odgrywa znaczącą rolę w organizmie kobiety, ponieważ umożliwia zagnieżdżenie zarodka i utrzymanie ciąży. W medycynie luteina stosowana jest zapobiegawczo przy wysokim ryzyku poronienia, niewydolności ciałka żółtego oraz zatruciu ciążowym. Około 96-99% progesteronu występuje w postaci związanej z białkami osocza. Metabolizm hormonu odbywa się głównie w wątrobie, nerkach oraz w śladowych ilościach także w mięśniach. Podawany doustnie progesteron wyróżnia się stosunkowo niską biodostępnością. Co ciekawe, niski poziom progesteronemii po podaniu doustnym progesteronu w formie krystalicznej wiąże się jednocześnie z relatywnie wysokim stężeniem w surowicy produktów redukcji tego steroidu w pozycji 5-alfa. 

Wpływ prolaktyny na funkcjonowanie układu płciowego

Progesteron w organizmie kobiety odpowiada za szereg kluczowych działań, które pozwalają na prawidłowe zagnieżdżenie się zarodka oraz jego dalszy rozwój. Progesteron może pełnić rolę inhibitora jak i aktywatora transkrypcji. Dzięki temu ułatwia owulację, hamuje nadmierny rozrost endometrium, zapewnia cykliczne zmiany w nabłonku itd. Metaboliczne działania progesteronu skupiają się na podwyższonej temperaturze ciała, stymulacji oddychania, normalizacji poziomu glukozy we krwi oraz wszelkich działań przeciwandrogennych, które polegają na hamowaniu aktywności 5alfa reduktazy, przekształcającej testosteron w dihydrotesteron. 

Uzupełnianie progesteronu - dla kogo?

Wskazaniem do uzupełniania progesteronu jest niedobór endogennego progesteronu pod postacią zaburzeń w trakcie trwania cyklu miesiączkowego, bolesnego miesiączkowania, zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Jest on także wykorzystywany przy leczeniu endometriozy, w programach zapłodnienia in vitro, w przypadku leczenia niepłodności związanej z niedomogą lutealną. Niski poziom hormonu może być spowodowany nadmiarem estrogenów u kobiet. Dawkowanie progesteronu powinno być ustalane pod indywidualnego pacjenta. 

Przeciwwskazaniem do stosowania luteiny jest nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, a takze ciąża pozamaciczna, poronienia, nowotwór, zaburzenia zakrzepowo-zatorowe, ciężkie zakrzepowe zapalenie żył, zaburzenia oraz choroby wątroby. 

Autor