Dla kogo terapia testosteronem?

Testosteron to główny i najważniejszy hormon płciowy, który pełni pierwszorzędną rolę w kształtowaniu układu nerwowego oraz hormonalnego. Jest to niezbędny związek chemiczny, który odpowiada za właściwe utrzymanie libido. Wraz z wiekiem obniża się poziom zainteresowań seksualnych i pogarsza się jakość wzwodu. W tym celu zaleca się uzupełnianie hormonu przy pomocy suplementów diety bądź leków na receptę. 

Testosteron jest podstawowym androgennym hormonem, który wytwarzany jest na drodze mechanizmów ujemnego sprzężenia zwrotnego. Niemal 97% testosteronu związane jest z białkiem. Stężenie całkowitego testosteronu w surowicy dorosłego mężczyzny waha się w granicach 9-28 nmol/l.

Wpływ testosteronu na funkcjonowanie układu płciowego

Hormon płciowy testosteron wykorzystywany jest w lecznictwie, głównie w postaci estrów z kwasami organicznymi: octowym bądź propionowym. Najczęściej podawany jest pozajelitowo, czyli domięśniowo, gdyż nie wchłania się bezpośrednio z przewodu pokarmowego. Testosteron stosowany jest w postaci zawiesiny wodnej mikrokrystalicznej. Podskórne podawane testosteronu wiąże się z utrzymaniem prawidłowej czynności narządów płciowych oraz pobudzeniem funkcji seksualnych. Ponadto testosteron odpowiada za tworzenie się spermy oraz wzmożone pożądanie. 

Dla kogo terapia testosteronem? 

Terapia z użyciem testosteronu przeznaczona jest dla mężczyzn, którzy posiadają niedorozwój narządów płciowych, obniżoną potencję oraz spadek libido. Domięśniowo stosuje się estry testosteronu czyli: heptanian, propionian oraz cypionian. Testosteron może być podawany w formie żelu, przez skórę wchłania się od 9 do 14% podanej dawki, stężenie osoczowe wzrasta powoli, osiągając przy tym równowagę przed drugą dobą. Testosteron dostępny jest w postaci preparatów do zastosowania doustnego czyli w formie kapsułek. Środków z testosteronem w składzie nie można podawać u chłopców do 15 roku życia. Każda dawka testosteronu podawana jest indywidualnie, po zaleceniach lekarza, który określa poziom zaburzenia bądź rodzaj kluczowej terapii. Stosowanie testosteronu jako środka dopingującego może być przyczyną groźnych i niebezpiecznych działań niepożądanych. 

Terapia testosteronem a przedawkowanie 

Terapia substytucyjna może toksycznie wpłynąć na organizm. W tym celu zaleca się jak najbardziej ostrożne podawanie hormonu. Przedawkowanie może w przypadku kobiet wywołać trądzik, zaburzenia miesiączkowania oraz brak owulacji. Niekiedy dochodzi także do zatrzymania wody w organizmie oraz puchnięcia ciała. W przypadku mężczyzn przedawkowanie objawia się bólami mięśni, głowy, nudnościami, zaburzeniami w krzepnięciu krwi.

Autor