Dla kogo terapia estrogenem?

Estrogen to jeden z kluczowych hormonów, który jest syntezowany i uwalniany w 95% przez komórki ziarniste jajnika. Najczęściej stosuje się go w antykoncepcji hormonalnej oraz w terapiach uzupełniających niedobór tego żeńskiego hormonu płciowego. 

Estrogeny występują pod różną postacią, można dostać je w formie tabletek, a także plastrów, które naklejane są na skórę. Dostępne są także kremy do stosowania zewnętrznego oraz preparaty dopochwowe. Syntetycznych estrogenów nie można kupić bez recepty, estrogen naturalny można natomiast znaleźć w suplementach diety oraz niektórych produktach spożywczych. Roślinny estrogen czyli fitoestrogen znajduje się m.in w: soi, czosnku, czereśniach, rabarbarze, owocach granatu, produktach zbożowych. 

Wpływ estrogenu na funkcjonowanie układu płciowego

Hormony płciowe - estrogeny wywierają ogromny wpływ na funkcjonowanie organizmu kobiety. Związki te odpowiadają za cykl miesiączkowy, popęd płciowy oraz proces zapłodnienia. To właśnie estrogeny odpowiadają za cały przebieg procesu dojrzewania u młodych dziewcząt, które w wyniku wytwarzania znacznie większej ilości hormonów zmieniają się fizycznie. Estrogeny dodatkowo wpływania na gospodarkę lipidową i wapniową, a także skutecznie zwiększają przyswajanie białek. Co więcej odpowiadają także za właściwą krzepliwość krwi. Oprócz tego pobudzają produkcję fibrynogenu oraz kolagenu, który zapewnia jędrność skóry oraz jej elastyczność. 

Dla kogo terapia estrogenem?

Wskazaniem do zastosowania terapii estrogenem jest regulacja hormonalna zastępcza w przypadku hipogonadyzmu u kobiet, czyli w przypadku pierwotnego lub wtórnego zaniku miesiączki. Wskazaniem jest także podawanie estrogenu w przypadku zespołu pokastracyjnego, objawów wypadowych u kobiet w okresie około- i pomenopauzalnym, a także w przypadku osteoporozy u kobiet wywołanej niedoborem estrogenów. Hormon stosuje się najczęściej w postaci preparatów jednoskładnikowych oraz preparatów złożonych z innymi hormonami, które podawane są jako hormonalna terapia zastępcza. 

Estrogen najczęściej występuje w formie tabletek, choć można go także dostać pod postacią plastrów. Estrogenów nie można zażywać w okresie ciąży, ponieważ może to doprowadzić do uszkodzenia oraz obumarcia wewnątrzmacicznego. Nie jest wskazane przyjmowanie estrogenów wśród pacjentek, które cierpią na choroby wątroby, mają problem z nadmierną krzepliwością krwi, cierpią na nowotwory zależne od estrogenów oraz miewają niezdiagnozowane krwawienia z dróg rodnych. 

Terapia estrogenem a przedawkowanie

Przedawkowanie hormonów płciowych w tym estrogenów może doprowadzić do takich działań niepożądanych jak: obniżone libido, zaburzenia snu, zaburzenia pamięci, wzrost masy ciała, bóle głowy, tkliwość piersi, wahania nastroju, objawy napięcia przedmiesiączkowego, skłonność do osteoporozy, nawracające infekcje dróg rodnych, uczucie zmęczenia, łysienie. Co ciekawe zarówno nadmiar jak i niedobór estrogenów jest uciążliwy. Niedobór powoduje m.in zaburzenia akcji serca, zaburzenia snu, wzrost masy ciała, uderzenia gorąca, trudności w koncentracji, bóle stawów, niedobór wapnia, bóle głowy i wiele więcej.

Autor