Tribulus terrestris - buzdyganek naziemny

Tribulus terrestris to roślina znana ze swoich właściwości od tysięcy lat. Ziele istnieje także pod nazwą buzdyganek naziemny. Suplement diety dedykowany szczególnie mężczyznom, ponieważ wzmaga on wydzielanie testosteronu, ponadto działa jako naturalny środek na potencję. Buzdyganek posiada niezwykle silne właściwości wzmacniające organizm. 

Tribulus terrestris wykorzystywany jest do wielu lat w medycynie chińskiej oraz indyjskiej. Roślina znalazła szerokie zastosowanie dzięki swoim tonizującym oraz wzmacniającym właściwościom. Ziele użytkowane jest przez mężczyzn, ponieważ działa jak afrodyzjak i realnie wpływa na wzrost libido. Jak się okazuje, buzdyganek wykorzystywany jest w produkcji suplementów dla sportowców. 

Tribulus terrestris i jego działanie na układ płciowy

Działanie rośliny w dużej mierze opiera się na wzmocnienie organizmu. Ziele skutecznie niweluje uczucie zmęczenia a przy okazji pobudza organizm. Ze względu na te właśnie właściwości tribulus terrestris wchodzi w skład środków stosowanych przez sportowców. Ponadto ziele jest skutecznym środkiem podnoszącym poziom hormonów anabolicznych. W efekcie dochodzi do zwiększenia poziomu testosteronu we krwi. Tribulus terrestris zwiększa przyrost masy mięśniowej oraz zwiększa siłę fizyczną. 

Tribulus terrestris jest zielem, które zawiera związki takie jaki: saponiny, indole oraz polifenole. Substancje te hamują aktywność enzymów, które przetwarzają anaboliczny testosteron. Roślina pobudza spermatogenezę u mężczyzn i owogenezę u kobiet. Ponadto zwiększa retencję azotu, a przy tym pobudza syntezę białek. 

Ekstrakt z tribulusa terrestris przeznaczony jest do stosowania przez mężczyzn. Mimo iż ziele nie jest środkiem hormonalnym, jego naturalne substancje powodują podniesienie poziomu testosteronu. Regularne stosowanie buzdyganka korzystnie wpływa na potencję. To z pewnością środek bezpieczny, który rzadko kiedy wywołuje skutki uboczne. Zdarza się jednak, że osoba stosująca regularnie tą roślinę, może się skarżyć na bóle brzucha.

Tribulus terrestris - przeciwwskazania 

Nawet naturalne ziele podawane niezgodnie z zaleceniami może doprowadzić do działań niepożądanych. Stosowanie buzdyganka może być różne w zależności od przeznaczenia. W przypadku wsparcia do wysiłku fizycznego zaleca się stosowanie od 2 do 3 g preparatu na dobę. Jeśli chodzi o wsparcie profilaktyczne i terapeutyczne należy podawać do 6 g w ciągu dnia. Wszystko zależne jest od ogólnej zawartości saponin w przyjmowanym suplemencie. Suplementacja Tribulus terrestris powinna odbywać się nie dłużej niż do 60 min przed planowanym snem.

Autor