Korzeń maca

Korzeń maca to roślina, która ze względu na swoje unikatowe właściwości, dostarcza organizmowi cenne witaminy oraz związki mineralne. Korzeń maca jest rośliną wielowymiarową, która posiada wiele nazw zamiennych tj: pieprzowe ziele, trawa pieprzowa, peruwiański żeń-szeń i inne. Roślina jest doskonałym źródłem energii i odpowiada za wytrzymałość organizmu. 

Ze względu na wiele rodzajów roślina może przyjmować kilka kolorów, najczęściej występuje: żółty, kremowy, jasnoróżowy, czarny oraz czerwony. Korzeń maca w tradycji peruwiańskiej uznawany jest za naturalny lek, który działa przede wszystkim wzmacniająco na organizm. Roślina świetnie działa na popęd płciowy u mężczyzn, mimo iż nie wpływa bezpośrednio na poziom hormonów płciowych we krwi. 

Korzeń maca i jego wpływ na działanie układu płciowego

Korzeń maca jest przede wszystkim źródłem węglowodanów, witaminy C, E oraz witamin z grupy B. Roślina odgrywa niebagatelną rolę w utrzymaniu prawidłowej gospodarki hormonalnej. Przyczynia się do zwiększenia wydajności organizmu, a przy tym poprawia nastrój i samopoczucie. 

Korzeń maca przyczynia się do zwiększenia popędu seksualnego u mężczyzn. Oprócz tego wpływa na poprawę produkcji spermy oraz na ruchliwość plemników. W związku z tym pełni ważną rolę w poprawie płodności. Korzeń maca znany jest na całym świecie, także w Polsce, w której sprzedawany jest najczęściej pod postacią suplementów diety na potencję. 

Jak wskazują przeprowadzone badania korzeń maca jest doskonałym źródłem białka. Dzięki temu wyposaża organizm w niezbędne aminokwasy w tym argininę, która jest niezwykle ważna dla mężczyzn aktywnych seksualnie. Arginina jest odpowiedzialna za dopływ krwi do narządów płciowych zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Jej właściwe stężenie pozwala leczyć bezpłodność oraz wszelkie problemy związane z zajściem w ciążę. 

Korzeń maca chętnie przyjmowany jest przez kobiety, gdyż łagodzi bóle menstruacyjne a także przykre dolegliwości pojawiające się w okresie okołomenopauzalnym. Stosowany głównie w leczeniu zaburzeń hormonalnych, nieregularnych menstruacji. Mimo iż korzeń maca nie posiada fitohormonów, może być podawany w terapii menopauzalnej. 

Korzeń maca - przeciwwskazania 

Roślina nie wskazuje większych przeciwwskazań do stosowania. Jest nietoksyczna, zatem nie powinna wywoływać skutków ubocznych. Mimo to działania niepożądane mogą się pojawić, szczególnie w przypadku niewłaściwego dawkowania. Osoby, które mogą być uczulone na roślinę, powinny bezwględnie zaprzestać stosowania preparatów, w których w składzie znajduje się korzeń maca. Nie zaleca się stosowania rośliny w przypadku niewydolności nerek, stanów zapalnych gruczołu krokowego. Kobiety w ciąży oraz karmiące piersią, również powinny zrezygnować z przyjmowania preparatów z korzeniem maca.

Autor