Korzeń lukrecji

Lukrecja to roślina, odmiana byliny, która od lat stosowana jest jako przyprawa. Naturalna substancja słodząca o prozdrowotnym działaniu, która wykorzystywana jest także w medycynie oraz kosmetyce. Roślina stanowi naturalne remedium przy przeziębieniu, problemach ze strony przewodu pokarmowego, schorzeniach wątroby oraz stanach zapalnych. 

Lukrecja to naturalny substytut kawy, który daje zastrzyk energii. Charakterystyczny słodki smak lukrecji sprawia, że spokojnie może być ona zamiennikiem białego cukru. Zdarza się, że jest porównywana do anyżku. Bogata zawartość korzenia lukrecji zawiera: flawonoidy, olejki eteryczne, fitosterole, asparaginę oraz kumarynę. Nie brak w niej również związków lipidowych oraz kwasów organicznych. Korzeń lukrecji uznawany jest za znakomity afrodyzjak, dla tych osób, które mają problem z potencją. 

Korzeń lukrecji i jej działanie na układ płciowy

Lukrecja świetnie radzi sobie z zaburzeniami gospodarki hormonalnej. W przypadku wyczerpania nadnerczy, lukrecja sprzyja utrzymaniu się optymalnej gospodarki, obniżając podwyższony poziom hormonu stresu. Bylina jest bogata w liczne witaminy, np.: witaminę E oraz witaminy z grupy B, minerały, biotynę oraz lecytynę. Związki te wpływają korzystnie na procesy związane z przemianą materii. Lukrecja wykazuje zdolność do eliminowania stresu, rozluźniając mięśnie. 

Korzeń lukrecji jest stosowany w lecznictwie oraz kosmetyce. Odwar z korzenia sprawdza się w leczeniu wrzodów żołądka oraz dwunastnicy. W tradycyjnej medycynie chińskiej jest najważniejszym lekiem na wiele dolegliwości. 

Korzeń lukrecji - przeciwwskazania 

Lukrecja jest niezwykle cenną rośliną o wielu naturalnych właściwościach, jednak jej niestosowne przyjmowanie może przyczynić się do działań niepożądanych. Po korzeń lukrecji powinny sięgać osoby, które są zdrowe i nie cierpią na żadne dolegliwości oraz schorzenia układu sercowo-naczyniowego. Zabrania się podawania lukrecji osobom, które posiadają zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej, marskość wątroby, kamicę żółciową. Kobiety w ciąży oraz karmiące piersią, również powinny zrezygnować z tej rośliny. Nie zaleca się przyjmowania lukrecji wraz z innymi lekami, gdyż może dojść do niekorzystnych dla organizmu interakcji. Przeciwwskazaniem do stosowania lukrecji jest przyjmowanie preparatów moczopędnych, antyarytmicznych oraz sterydowych.

Autor