Guarana

Guarana oraz jej nasiona zawierają największą dawkę kofeiny spośród wszystkich roślin na świecie. Naturalna guarana wykorzystywana jest do suplementów diety, napojów oraz leków przeciwbólowych. Jej właściwości w znaczącym stopniu wpływają na koncentrację, stymulują układ nerwowy, zwiększając wytrzymałość fizyczną organizmu. Guarana uznawana jest także za naturalny afrodyzjak, który zwiększa potencję. 

Guarana jest znana głównie ze swoich silnych właściwości stymulujących, które pobudzają nie tylko ciało, lecz także umysł. Działanie guarany jest znacznie dłuższe niż kawy. Jest to spowodowane m.in wolniejszym procesem uwalniania się, a efekty utrzymują się nawet do 7h. Co ważne, roślina wpływa na zwiększenie wydzielania hormonów, które poprawiają samopoczucie, zwiększają sprawność myślenia. We właściwościach guarany można także znaleźć zastosowanie afrodyzjakalne.

Guarana i jej działanie na układ płciowy

Guarana podobnie jak żeń-szeń uznawana jest za afrodyzjak. Surowiec roślinny podnosi libido, a przy tym wzmacnia organizm, pobudza układ nerwowy oraz poprawia ukrwienie narządów płciowych. Guarana pozwala na wyrównanie poziomu libido, w przypadku problemów seksualnych, które wynikają z przemęczenia czy nadmiernego stresu. Zawarte w roślinie substancje w tym kofeina zapobiegają zaburzeniom erekcji, co powoduje rozluźnienie gładkiej tkanki mięśniowej. Według przeprowadzonych badań w Huston, mężczyźni pijący dwie do trzech szklanek kawy dziennie lub dostarczający podobną ilość kofeiny np. z guarany, są znacznie mniej narażeni na zaburzenia erekcji. 

Guaranę można dostać najprędzej w postaci suplementu diety, w takich punktach jak sklepy z żywnością funkcjonalną, odżywkami dla sportowców oraz w sklepach zielarskich. 

Guarana - przeciwwskazania 

Jak każdy środek podawany niezgodnie z zaleceniami producenta czy farmaceuty może wywołać pewne skutki uboczne. Także niewłaściwe podawanie guarany może skutkować działaniami niepożądanymi. Przedawkowanie guarany wiąże się z bólami głowy, stanami lękowymi, biegunką oraz wymiotami, bezsennością, rozdrażnieniem, zaburzeniami psychoruchowymi, zmianami nastroju. Guarana podawana w zwiększonych dawkach może wpłynąć na przyspieszenie oddechu, zaburzenia koncentracji. Szczególnie niebezpieczne jest przyjmowanie guarany przez młode osoby, ponieważ u nich widoczność skutków ubocznych jest znacznie szybsza. Przeciwwskazaniem do przyjmowania guarany jest młody wiek, ciąża, okres karmienia piersią, problemy jelitowe, nadciśnienie tętnicze, bezsenność oraz wszelkie zaburzenia sercowo-naczyniowe.

Autor