Ekstrakt z ziela Damiana

Liść z ziela Damiana to naturalny afrodyzjak. Na rynku funkcjonują 3 rodzaje ekstraktu z tej rośliny: Damiana Fine, Damiana Premium oraz Damiana Top. Regularne stosowanie ziela Damiana podnosi poziom libido. Roślina znana jest w medycynie ludowej od wielu lat, jako naturalny środek na potencję. 

Roślina wykazuje wiele właściwości, które wpływają kojąco na układ nerwowy, działając relaksująco i odprężająco. Codzienne stosowanie ziela Damiana wspomaga naturalne funkcje seksualne organizmu. Ziele wykorzystywane jest także w suplementacji sportowej, ponieważ bierze udział w syntezie testosteronu. Produkty z ziela Damiana przeznaczone są głównie dla mężczyzn. 

Ekstrakt z ziela Damiana i jego działanie na układ płciowy

Działanie ekstraktu z ziela Damiana znacząco wpływa na podniesienie libido. Stosowanie naparów oraz wyciągów alkoholowych z ziela Damiana pozytywnie oddziałuje również na kobiecą jak i męską potencję. Roślina Damiana działa w oparciu o kilka mechanizmów. Jednym z nich jest hamowanie aktywności aromatazy przy użyciu substancji bioaktywnych. Enzym ten obniża poziom wolnego testosteronu. Ziele zwiększa ukrwienie narządów płciowych, reguluje menstruację oraz łagodzi nieprzyjemne objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego czy menopauzy. Ponadto substancje zawarte w Damianie kojąco wpływają na napięcie nerwowe, polepszają nastrój, uspokajają oraz łagodzą stany lękowe. Napary z ziela Damiany pomagają w zasypianiu, przyczyniają się także do załagodzenia dolegliwości trawiennych oraz innych zaburzeń jelitowych. 

Ekstrakt z ziela Damiany stosowany jest w sytuacjach obniżonego popędu seksualnego, obniżonego nastroju oraz stresu czy podwyższonego napięcia nerwowego. Wysoki poziom skuteczności ziela możliwy jest przez zawarte w nim olejki eteryczne takie jak: cyneol, cymol, piren, a także sterole oraz flawonoidy.

Ekstrakt z ziela Damiana - przeciwwskazania

Mimo tak wielu naturalnych właściwości, roślina nie może być stosowana przez wszystkich. Nie ma jednoznacznych danych, które potwierdziłyby wpływ ziela Damiany na działanie niektórych leków. Rośliny na pewno nie powinny stosować kobiety w ciąży lub karmiące piersią. Stosowana niezgodnie z zalecaniami farmaceuty może wywołać pewne działania niepożądane. Najczęstszymi skutkami ubocznymi są: bóle oraz zawroty głowy, biegunka, wahania nastroju oraz problemy ze snem. Nie zaleca się stosowania naparów z ziela Damiany przy chorobach psychicznych, chorobie Alzheimera oraz chorobie Parkinsona. Zioło Damiana może obniżyć poziom cukru we krwi, zatem osoby chore na cukrzycę powinny stosować napary w należytą ostrożnością. Oprócz tego nie wolno podawać ziela w przypadku przyjmowania leków z progesteronem.

Autor