Catuaba (Trichilia catigua)

Catuaba to nazwa, którą określa się napary z kory co najmniej kilku rodzajów drzew. Preparat catuaba używany jest tradycyjnie jako lek przeciwbólowy, uspokajający oraz jako naturalny afrodyzjak. Zawarte w korze alkaloidy poprawiają funkcje seksualne poprzez pobudzenie systemu nerwowego. 

Catuaba może być wykorzystywana na wiele dolegliwości, np. do prawidłowej stymulacji pracy mózgu oraz jako naturalny środek do właściwego ukrwienia organizmu. Stosowanie naparów zalecane jest przy infekcjach wirusowych oraz bakteryjnych, a także w stanach nerwowości i niepokoju. Catuaba podawana jest szczególnie w sytuacjach, w których występują zaburzenia erekcji. Aby stosowanie miało jakąkolwiek skuteczność zaleca się picie 1-2 szklanek dziennie naparu przez nie krócej niż 3 tygodnie. 

Ekstrakt z catuaby i jego działanie na układ płciowy

Naturalne właściwości catuaby odkryte zostały przez południowoamerykańskich Indian. Uznano wówczas, że wywar z kory podnosi skutecznie libido oraz dodaje energii, dzięki czemu pozwala na walkę z impotencją. Pierwotnie napar ten służył jako afrodyzjak. Na co dzień wywar z kory catuaby, wypity o poranku, poprawia ukrwienie mózgu, pobudza organizm i utrzymuje ten stan znacznie dłużej niż kawa. 

Ekstrakt z catuaby może być stosowany zarówno przez kobiety jak i mężczyzn. Korzystnie wpływa na ogólne samopoczucie, wzmacnia naturalny potencjał seksualny, ułatwia osiąganie oraz utrzymanie erekcji. Napar z catuaby łagodzi objawy wyczerpania psychicznego, w dodatku wykazuje silne działanie afrodyzjakalne. Na działanie catuaby nie trzeba długo czekać, zazwyczaj pierwsze efekty pojawiają się w ciągu kilku dni regularnego podawania. 

Catuaba wykazuje także inne właściwości. Korzystnie wpływa na układ odpornościowy, stymuluje centralny układ nerwowy, dzięki czemu wpływa na poprawę koncentracji, ułatwia zasypianie oraz zmniejsza zmęczenie. Ponadto wykazuje niebywałą aktywność w zwalczaniu wirusów, skutecznie hamuje ich rozwój, zwalcza ogniska choroby, działając rozkurczowo. Catuabe stosuje się jako środek zwalczający wirusa HIV. Co ciekawe, zawarte w catuabie antyoksydanty posiadają zdolności antyutleniające, które eliminują wolne rodniki. 

Ekstrakt z catuaby - przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do stosowania ekstraktu z catuaby jest okres ciąży oraz karmienie piersią. Każde niestosowne przyjmowanie zarówno substancji roślinnych czy chemicznych może wywołać skutki uboczne. Ekstrakt z catuaby przy długotrwałym stosowaniu może spowodować działania niepożądane. W takiej sytuacji należy zrobić przerwę w stosowaniu, aby objawy przedawkowania minęły. W przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości należy skonsultować się z lekarzem. 

Autor