Paroksetyna

Paroksetyna to bardzo silny związek chemiczny, który należy do grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny. Związek ten jest lekiem przeciwdepresyjnym, który został wprowadzony na rynek w roku 1990. Stosowany w celu leczenia obniżonego samopoczucia oraz stanów lękowych, które wpływają na brak popędu seksualnego. Mimo iż mogą występować wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go zażywać. 

Paroksetyna - działanie

Działanie paroksetyny zmniejsza stany depresyjne, które mogą być spowodowane obniżeniem poziomu monoamin biogenicznych czyli noradrenaliny lub zmianą czułości receptorów noradrenaliny i serotoniny. Jak się okazuje, paroksetyna jest jedną z najsilniejszych związków o takim działaniu. Znacząco wydłuża ona czas działania serotoniny w szczelinie synaptycznej, przez co nasila i przedłuża efekt pobudzenia. Końcowym efektem działania paroksetyny jest poprawa nastroju, która pojawia się po kilkunastu dniach systematycznego podawania leku. 

Tak jak każdy lek, także i paroksetyna może wywoływać działania niepożądane. Do najcześciej wymienianych oraz zaobserwowanych wśród pacjentek wymienia się: osłabione libido, nudności, suchość w ustach, nadmierna potliwość, brak apetytu, senność, częste bóle głowy, spłycenie snu, wymioty, lęki, stany depresyjne, podwyższony poziom prolaktyny, obniżenie progu drgawkowego, pobudzenie. Niekiedy pojawiają się także sztywność mięśni, chwiejność układu autonomicznego, hipertermia czy drgawki kloniczne mięśni. 

Paroksetyna - przeciwwskazania

Paroksetyny nie można łączyć z lekami serotoninergicznymi, gdyż może dojść do wystąpienia objawów związanych z zespołem serotoninowym. Podczas podawania paroksetyny konieczna jest ścisła kontrola oraz zachowanie najwyższej ostrożności podczas leczenia. Leku nie należy podawać, jeżeli istnieje ryzyko wystąpienia nadwrażliwości na składnik preparatu. Paroksetyny nie wolno łączyć z stosowaniem inhibitorów MAO. Leczeniem paroksetyną może nastąpić wyłącznie po 2 tygodniach od zakończenia stosowania nieodwracalnych inhibitorów MAO lub co najmniej po 24 h od zakończenia stosowania inhibitorów odwracalnych MAO. 

Paroksetyna - wskazania 

Paroksetyna to związek, który w stopniu znaczącym wpływa na samopoczucie. Jej głównym przeznaczeniem jest leczenie depresji. Najczęściej podawana jest na: stany depresyjno-lękowe, zaburzenia depresyjne, zespół lęku panicznego z agorafobią, fobię społeczną, zespół lęku uogólnionego, stany obsesyjno-kompulsywne. Paroksetyna jest lekiem bezpiecznym pod warunkiem, że jej stosowanie jest uzgodnione z lekarzem. 

Autor