Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /wp-content/plugins/mechanic-visitor-counter/wp-statsmechanic.php:1) in /wp-content/plugins/spammer-blocker/spammer-blocker.php on line 279
Jądro ciemności opracowanie | Opracowania i streszczenia lektur
epoki, analiza wierszy, słownik terminów literackich
Strona 1Strona 2Interpr./Charakter.

EPOKA

Modernizm

BIOGRAFIA AUTORA

Joseph Conrad

Joseph Conrad

Joseph Conrad to Józef Korzeniowski, pisarz angielski z pochodzenia Polak z Berdyczowa na Ukrainie. Żył w latach 1857-1924. Pisarz marynista (tworzy dzieła o tematyce morskiej), autor dzieł o charakterze podróżniczym i psychologicznym. Ważniejsze dzieła to powieści „Lord Jim” i nowela „Tajfun” (1900), „Smuga cienia” 1917, „Ocalenie” (1919), nowele „Młodość” i „Jądro ciemności” (1902).


GENEZA DZIEŁA

„Jądro ciemności” to nowela powstała w 1899 dla „Blacwood’s Magazine”, a ukazała wraz z innymi w 1902 roku. Conrad przedstawił w niej zdarzenia oparte na własnych doświadczeniach z podróży i pracy jako kapitan statku w Kongu.


BUDOWA UTWORU

Jest tu podział na 3 części o numeracji cyframi rzymskimi, bez tytułów. Mamy tu dwóch narratorów, pierwszy zaczyn i kończy opowieść, pojawia się też pomiędzy narracją Marlowa, głównego bohatera noweli.


CZAS I MIEJSCE AKCJI

Afryka 1914 r.

Zobacz: Kongo belgijskie

Akcja utworu rozgrywa się w Afryce, w Kongu Belgijskim około 1890roku i trwa kilka miesięcy. Miejsca szczegółowe to stacje handlowe pewnej holenderskiej spółki, której nazwy nie znamy. Inne pojawiające się nazwy to stacja centralna w Leopoldville (obecnie Kinszasa)- port nad rzeką Kongo, Boma- stolica Konga i siedziba rządu oraz spółki, murzyńskie wioski i inne stacje- porty kolonizatorów Afryki.


BOHATEROWIE

Malkowich (Kurtz) i Roth (Marlow) w adaptacji “Heart of darkness” z 1994 r.

Charlie Marlow – marynarz i narrator opowieści,
Kurtz – najlepszy agent gwarantujący spółce handlowej ogromne zyski,
dyrektor stacji centralnej,
jego wuj – dowódca Wyprawy Eldorado,
prawnikksięgowy spółki, doktor, kotlarz, sternik, fabrykant cegły, marynarz rosyjski, niewolnicy, dzicy (atakujący statek).


Strona 1Strona 2Interpr./Charakter.

Dodaj komentarz

Polecane strony

Polecane strony
Odwiedzin od dnia 01.09.2015 r.
000360
Aktualnie: 7 gości online.

Thx za komentarz, kliknięcie reklamy lub dodanie na FB ♥♥♥
Twój adres IP: 54.90.196.45
webspoty
Pudzianowski vs Gracie
Polska vs Rosja w LŚ
Słomiane kapelusze


Niech żyje Polska!!!